top of page
  • Zdjęcie autoraPULSAR

Covid-19 wykryje pies

Wytrenowane psy rozpoznają za pomocą węchu osoby zakażone koronawirusem – donoszą niemieccy naukowcy. Skuteczność sięga 94%.

Niemieccy badacze z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze podają, że infekcje płuc, w tym zakażenie SARS-CoV-2, powodują wydzielanie specyficznych lotnych substancji, które potrafią wykryć psy. Aby to sprawdzić w przypadku zakażenia koronawirusem, przez tydzień trenowali osiem czworonogów, które później miały rozpoznać Covid-19 w próbkach śliny oraz materiale pobranym z tchawicy czy oskrzeli. Pochodziły one od zakażonych SARS-CoV-2 z klinicznymi objawami oraz od ludzi, którzy w ostatnim czasie nie mieli żadnej infekcji.

Na ponad tysiąc próbek 157 psy rozpoznały prawidłowo jako zainfekowane, a 792 jako „czyste”. Jednocześnie 33 razy nieprawidłowo wskazały brak wirusa i 30 razy stwierdziły chorobę u osoby zdrowej.


Źródło: https://www.esculap.com/news/159919/covid-19-wykryje-pies?utm_campaign=goniec2030&utm_source=esculap_wszyscy&utm_medium=goniec&utm_content=L32&link_id=233926


55 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page